czwartek, 25 marca 2021

 


25 marca 

DZIEŃ CZYTANIA TOLKIENA


Chyba każdy słyszał o Hobbitach, orkach, elfach, Gandalfie, Frodo, Aragornie i Billbo Baginsie. Wszystko dzięki ekranizacjom wspaniałych książek Tolkiena ! A ile wiecie o samym autorze? Dzisiaj z okazji DNIA CZYTANIA TOLKIENA zapraszamy Was  na spotkanie z pisarzem.



John Ronald Reuel Tolkien to brytyjski pisarz, poeta i filolog. Urodził się 3 stycznia 1892 roku w Bloemfontein, w Południowej Afryce. 
Ukończył filologię angielską, znał język walijski, fiński oraz języki germańskie, pracował w  redakcji słownika „Oxford English Dictionary”. 
Wydany w 1937 roku „Hobbit, czyli tam i z powrotem”,
 okazał się wielkim sukcesem – z niecierpliwością czekano na inne, 
podobne prace Tolkiena. 
Za namową wydawnictwa, pisarz zaczął pracować nad kontynuacja przygód Hobbitów,
 z czego narodziła się trylogia „Władca Pierścieni”, wydana na początku lat pięćdziesiątych. „Drużyna Pierścienia”, „Dwie wieże” oraz „Powrót króla”, mimo mieszanych recenzji, 
z roku na rok zyskiwały coraz więcej czytelników i fanów, co powoli przerodziło się w coś na kształt kultu samego Tolkiena i stworzonego przez niego Śródziemia. 

W celu uniknięcia gnębiących go fanów, Tolkien przeprowadził się wraz z żoną do Bournemouth, gdzie mieszkał do śmierci – zmarł 2 września 1973 roku.





J.R.R. Tolkien był twórcą literackich światów z ich własnymi językami, które tworzył, znając ich w rzeczywistości prawie 30. Były wśród nich języki martwe, potrzebne mu jednak do tworzenia własnych języków na potrzeby wykreowanych literackich światów. 


 Tolkien nie był wcale sprawny w obsłudze maszyny do pisania. Mowa nawet w niektórych źródłach o tym, że pisał tylko palcami wskazującymi, powoli wystukując treść. Jest to o tyle szokujące, że na przykład jego „Władca Pierścieni” liczy sobie tysiące stron. 


Bohater „Władcy Pierścieni” imieniem Sam, czyli towarzysz Frodo w wyprawie do Mordoru, jest uważany za alter ego Tolkiena.


Kilka ważnych cytatów Tolkiena

  „Jeśli się chce coś znaleźć, trzeba po prostu szukać (…). Rzeczywiście, kto szuka, ten najczęściej coś znajduje, niestety czasem zgoła nie to, czego mu potrzeba.” 


„Przygody! To znaczy: nieprzyjemności, zburzony spokój, brak wygód. Przez takie rzeczy można się spóźnić na obiad.”


„Nikt prawie nie wie, dokąd go zaprowadzi droga, póki nie stanie u celu.” 


„Lepiej nie mówić, czego się chce, jeśli nie można tego otrzymać.” 


Wśród czytelników każdej biblioteki jest wielu fanów tej twórczości. 

Dlatego zapraszamy Was do zabawy z przygotowanymi i odnalezionymi w Internecie grami, ciekawostkami i quizami dotyczącym twórczości J.R.R. Tolkiena. 

Kliknijcie w obrazki i zacznijcie zabawę!








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz