poniedziałek, 11 maja 2020

Witamy Was ciepło w trwającym 
TYGODNIU BIBLIOTEK

Aby nadal świętować, będziemy przedstawiały Wam wiele ciekawostek o książkach, bibliotekach, bibliotekarzach i czytelnikach. Zaprosimy Was do wielu zabaw i konkursów, w których sprawdzicie swoją wiedzę i przy okazji dowiecie się wielu interesujących rzeczy. Zatem zapraszamy !




KILKA CIEKAWOSTEK
Pierwszą książkę, która powstała przy użyciu ruchomej czcionki, wydrukowano w Korei w 704 roku. Jest to „Kompendium rytów i obrządków”, a upraszczając to podręczny zbiór podstawowych zwyczajów i sposobów zachowania. Książkę mającą 50 tomów wydrukowano w 28 kopiach.
 ★
Jan Gutenberg jest uważany za wynalazcę druku, a rok, w którym tego dokonał to 1450. Pierwsze wydrukowane książki to Biblia i Księga Wszelkiej Mądrości.

  
 
Kolorowy druk pochodzi z Chin. Wynaleziono go w 1107 roku. Wydrukowano wówczas trójkolorowe papierowe banknoty, żeby je zabezpieczyć przed fałszowaniem.
Pierwsze książki w języku polskim powstały w XIV wieku.


Pierwsza polska drukarnia została założona w Krakowie w 1473 roku przez Kaspara Straube pochodzącego z Bawarii. W czasie jej działalności drukarz wydał cztery materiały. Jednym z nich był kalendarz na 1474 rok. Uważa się go za najstarszy polski druk.
Strony w książkach zaczęto numerować w XVI wieku, a przecinki pojawiły się na przełomie XV i XVI wieku.
Książki rękopiśmienne w czasach średniowiecza zdobione były srebrem, złotem i drogimi kamieniami. Za jedną książkę można było kupić kilka wiosek.


 
Literatura dla dzieci i młodzieży zaczęła powstawać dopiero w XVIII wieku. Wcześniej nie istniała, a najmłodsi czytali te same książki co dorośli.
 
Maszynę do pisania wynalazł Christopher Latham Sholes. Jej pierwszy użyteczny model powstał w 1867. Stało się to przypadkiem, kiedy próbowano stworzyć urządzenie do numerowania stron książek. Pierwsza maszyna do pisania miała napęd pedałowy, ponieważ Sholes zainspirował się ówczesną maszyną do szycia.

 
Pierwsza książka napisana na maszynie to „Przygody Tomka Sawyera”. Mark Twain swoje urządzenie kupił w Bostonie za 125 dolarów.
 
Za pierwszy projekt e-czytnika uznaje się pomysł z 1935 roku. Jego autor to Bob Brown. Urządzenie nazwał „The Readies”. Sprzęt nie przypominał współczesnych urządzeń do czytania. Wyglądał raczej jak filmowy rzutnik.


E-booki zaczęto sprzedawać masowo od 2002 roku. Czołowymi dystrybutorami e-książek były dwa wielkie wydawnictwa, Random House i Harper Collins.

  A na koniec zapraszamy na krótki test z wiedzy 
o bibliotekach i książkach. Kliknij na obrazek i do dzieła. Powodzenia !!!

https://learningapps.org/watch?v=pmuc5afca20&fbclid=IwAR0NnJz39ARH0KZ77TbUekEOPsxfYK83vpPXaURNcah381xUtQRqSen8PRU

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz